Az Apple új kampuszának összterülete mintegy 300 000 négyzetméter, amelyet további 20 000 négyzetméterrel egészítenek ki a kutatóközpontok. Az irodaközpontban 13 000-nél is több alkalmazott dolgozhat. A kör alakú, négyemeletes épület homlokzatát óriási üvegfalakból építik, amelyek minden irányba szabad kilátást biztosítanak. Ez az üvegfal közel 6 kilométer hosszú, lévén hogy az építmény kerülete egy mérföldnél is nagyobb (1,6 km). A megnövelt költségeket 3-5 milliárd dollárra becsülik, mivel az eredeti tervekben még nem szerepelt a mostani „szuperszonikus” körforma. A wellness-központ megépítése önmagában 75 millió dollárt emészt fel – ugyanakkor a komplexum remélhetőleg a Szilícium-völgy teljes Apple-közösség, csaknem 20 000 ember fogadására alkalmas.
A terveket a Foster + Partners készítette, egy londoni építészstúdió, amely olyan ikonikus épületekért felelős, mint például a Wembley Stadion, a Stansted repülőtér, a Millennium Bridge, vagy a HSBC központja. Norman Foster egy korábbi interjújában említette, hogy a főépület nem mindennapi alakját egy londoni tér ihlette, ahol a parkot kör alakban szegélyezik a házak. Az Apple épülete is egy hatalmas zöld területet „ölel majd át”.
A komplexum monotonitását kávéházak, lobbyk és különféle bejáratok törik meg – miközben a terv minden részét és elemét a fenntarthatóság szellemében készítették el és valósítják meg. A különböző részlegek sokszínűsége miatt (szoftverfejlesztés, marketing, tervezés, értékesítés, stb.) az Apple-nek alaposan át kellett gondolnia, hová helyezi el az egyes munkaterületeket, ennek eredményeképpen egy nagyon rugalmas struktúrát dolgoztak ki, amelynek köszönhetően könnyű a kampuszon mozogni, vertikálisan és horizontálisan egyaránt. Egy 1000 fős előadóterem a föld alatt kapott helyet, csakúgy, mint a 10-14 000 férőhelyes parkoló. Emellett pedig 1000 biciklit helyeznek el a területen, amelyet a dolgozók szabadon használhatnak.
A komplexum önellátó, ezt pedig azzal is kívánják elérni, hogy erőművünkben energiaszükségletüket 100%-os mértékben fedezik megújuló energiákkal (napenergia és bioanyagok). Az épület tetejére napelemeket helyeznek, valamint körülbelül 7000 fát is ültetnek. Egy, a Stanford Egyetemről megbízott szakértőt bíztak meg az őshonos növényzet rehabilitálásával, beleértve egy barackos kialakítását. A parkban rengeteg sétány és ösvény kap helyet, hogy azt az érzetet keltse az alkalmazottakban és a látogatókban, mint egy hétvégi kirándulás. A főépületet úgy tervezték, hogy a fűtés és a légkondicionálás az év 75%-ában szükségtelen legyen, mivel ezt természetes szellőzéssel pótolják.
A néhai Steve Jobs kívánsága volt, hogy a kampusznak otthont adó táj Kaliforniára emlékeztessen, ahol a tech-ikon gyermekkorát töltötte. A korábbi tervek szerint a fantasztikus intézmény 2015-ben nyílt volna meg, amely dátum idénre halasztódott. A kiegészítő épületek átadása még tovább csúszhat.
Ezeket olvasta már?
Az Év Projektje: a XXI. század egyetemi kampusza
Az Év Új Ingatlanfejlesztése: Váci Greens
A budapesti irodaház piac az energiafelhasználás „zöld sztárja”